W tym blogu od Eldom-export, znajdziesz najczęściej zadawane pytania (FAQ) i obiektywne odpowiedzi na temat balonów i helu. Czy twoje pytanie nie jest tutaj? W takim razie skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością się do Ciebie odezwiemy!
Czy wszystkie balony nadają się na hel?
Balony z helem o średnicy równej lub większej niż 9 cali (23 cm) oraz balony foliowe o średnicy równej lub większej niż 18 cali zasadniczo nadają się do stosowania helu. Do mniejszych balonów trafia zbyt mało helu, więc balon nie będzie się unosił. W przypadku balonów wypełnionych helem, węzeł balonu skierowany jest w dół (tam też przymocowana jest wstążka). Uważajcie na balony z nadrukiem! Czy obraz jest do góry nogami, gdy przycisk balonu jest skierowany w dół? Wtedy ten balon NIE nadaje się na hel.
Czy można napełnić helem zwykłe balony?
Tak, możesz. O ile balony lateksowe są większe niż 23cm, a foliowe większe niż 40cm. Jeśli tak jest, wystarczy sprawdzić, czy obrazek na balonie (jeśli jest) jest w pozycji pionowej, gdy otwór do napełniania balonu jest skierowany w dół.
Jak długo unoszą się balony z helem?
Standardowej wielkości balon lateksowy o średnicy około 30 cm może unosić się w powietrzu przez około 14-16 godzin. Hel jest bardzo cienki i dlatego bardzo powoli opuszcza porowaty balon lateksowy. Z kolei balon foliowy jest znacznie mniej porowaty niż lateksowy i może unosić się w powietrzu przez kilka dni, a nawet tygodni. Dokładny czas unoszenia się zależy od środowiska, w którym balon z helem jest używany. Balon z helem pozostawiony na zewnątrz ulega wpływom pogody i szybciej opadnie na ziemię, gdy pada deszcz, ponieważ woda sprawia, że balon jest cięższy.
Czy można przedłużyć czas unoszenia się balonów z helem?
Tak, możesz. Balony lateksowe można poddać działaniu tzw. HI-FLOAT. Jest to rodzaj żelu, który ugniatamy we wnętrzu balonu, co tworzy wewnątrz balonu warstwę ochronną, która utrudnia helowi opuszczenie balonu, a tym samym pozwala mu dłużej unosić się w powietrzu. Według producenta, HI-FLOAT może wydłużyć czas pływania nawet 15-krotnie.
Ile helu trafia do balonu?
To ile helu trafi do balonu zależy od jego wielkości. Im większy balon, tym więcej helu zawiera. Ilość helu wyrażana jest w metrach sześciennych (m3). Z najbardziej popularnych balonów wiemy dokładnie ile helu do nich trafia, patrz kolumna “Pojemność gazowa” na wykresie helu. Jeśli kupujesz lub wynajmujesz zbiornik z helem, ważne jest, aby wiedzieć, ile metrów sześciennych (m3) helu zawiera. Mając te 2 dane, można dokładnie obliczyć, ile balonów można napełnić zbiornikiem z helem.
Ile balonów mogę przywiązać do balonowej wagi?
Każdy balon ma swoją własną wytrzymałość na rozciąganie. Ogólnie rzecz biorąc, im większy balon, tym więcej helu trafia do środka, a zatem tym większa jest siła pociągowa balonu. Wytrzymałość balonu z helem na rozciąganie wyraża się w gramach (g). Najczęściej spotykane balony mają dokładnie znaną wytrzymałość na rozciąganie. Jeśli kupujesz obciążniki do balonów, ważne jest, aby wiedzieć, jak ciężki jest obciążnik do balonów. Ciężarki do balonów można kupić między innymi w sklep florystyczny. Mając te 2 dane, możesz dokładnie obliczyć, ile balonów z helem możesz dołączyć do balonowej wagi.
Balony nie pływające
Jest kilka powodów, dla których balony nie unoszą się w powietrzu. Po pierwsze, aby balon unosił się w powietrzu, musi być wypełniony helem. Przecież hel jest lżejszy od powietrza. Jeśli balon z helem nadal nie unosi się na wodzie, upewnij się, że napełniasz balon do pełnego rozmiaru. Zbyt małe wypełnienie balonu to najczęstszy powód, dla którego balon nie unosi się na wodzie. Nie należy napełniać balonów lateksowych mniejszych niż 9 cali (23 cm). Są one zbyt małe, by unosić się na wodzie, a jeśli już się unoszą, to tylko przez kilka godzin.