Historyczne miasto hanzeatyckie Gdańsk

Gdańsk; piękne miasto na wybrzeżu Polski. Miasto ma wielowiekową historię i żywe związki kulturowe i handlowe z Niskimi Krajami. Było to kiedyś jedno z najbogatszych i najważniejszych miast hanzeatyckich. Gdańsk jest stolicą Pomorza (historycznego regionu na południowym wybrzeżu Bałtyku) i jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Polsce.

Z Gdańska (znanego również jako Danzig) odbywał się duży handel z Amsterdamem. Wciąż istnieje wiele budynków, fontann wodnych i bram miejskich, które można znaleźć u architektów z Holandii. Wiele domów handlowych ze schodkowymi szczytami może znajdować się nad kanałami w Amsterdamie. Gdańsk tworzy Troimiasto lub Trzy Miasta z nadmorskim kurortem Sopot i miastem portowym Gdynia. Stare hanzeatyckie miasto Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, szczególnie ze względu na swoje piękne budynki i wspaniałą historię. Jednocześnie Gdańsk (ponad 580 tys. mieszkańców) jest nowym miastem.

1 września 1939 r. rozpoczęła się tu II wojna światowa, kiedy to niemiecka marynarka wojenna zaatakowała polskie urzędy celne w porcie. Miasto zostało całkowicie zniszczone. Po wojnie tylko ciężkie mury kościołów stały jeszcze częściowo. Niewielka część historycznych rzędów fasad nadal stała. Ale dziś nic z nich nie zostało, bo miasto zostało całkowicie odnowione i odbudowane. Gdańsk znów wygląda pięknie, zwłaszcza w słońcu!

Wizyta w pomniku Westerplatte

Westerplatte to półwysep w Gdańsku. W latach 1926-1939 znajdowała się tu polska baza wojskowa. 1 września 1939 r. na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Niemiecka inwazja na Polskę rozpoczęła się od ostrzelania Westerplatte i ostatecznie została wygrana 7 września 1939 roku przez Niemcy hitlerowskie.

Bunkry, tablice pamiątkowe, małe muzeum i ruiny pamiętają pierwsze ujęcia z czasów II wojny światowej. Na tym półwyspie nadal można zobaczyć wszystkie pozostałości z tego okresu. Wizyta na Westerplatte sprawia, że Twoja podróż do Gdańska jest wyjątkowa i przenosi Cię w czasie.

Westerplatte nie jest często odwiedzane, dlatego jest dość spokojne. Szkoda, bo to ważna historia dla Gdańska. Ze względu na spokój, jest mnóstwo czasu, aby zobaczyć, przeczytać i wchłonąć wszystko. W zimie nie ma możliwości zakupu jedzenia i napojów. Dlatego upewnij się, że przynosisz coś do jedzenia o tej porze roku. W miesiącach letnich istnieje możliwość zakupu żywności i napojów oraz pamiątek.

Stolica, Stare Miasto i Stare Przedmieścia

Śródmieście Gdańska podzielone jest na trzy zabytkowe dzielnice, z których najciekawsza jest właściwie Stolica (Głowiane Miasto). Na północy znajduje się Stare Miasto, a na południu Stare Przedmieście (Stare Przedmieście). Stare Przedmieście powstało, gdy Gdańsk znacznie powiększył się między XV a XVII wiekiem.

Można by się spodziewać, że Stare Miasto jest tam, skąd wziął się Gdańsk, ale nic bardziej mylnego, to było w stolicy. W miarę jak stolica i Stare Miasto rozwijały się oddzielnie i obok siebie, ale kiedy Polska znajdowała się pod panowaniem Krzyżaków, obie rozwijały się razem. Na Starym Mieście większość mieszkańców była polska, stolica nabrała bardziej niemieckiego charakteru. W przeciwieństwie do stolicy, Stare Miasto nie zostało odbudowane w dawnej świetności po II wojnie światowej.

Widoki Gdańska

Poniżej znajdują się niektóre z atrakcji turystycznych Gdańska, których nie można przegapić podczas wizyty w tym imponującym i pięknym mieście.

Straat Lange Straat (Ulica Długa) i Lange Markt (Długi Targ) znajdują się w samym sercu Gdańska i razem tworzą tzw. Drogę Królewską (Trakt Królewski). Ulica ta biegnie prosto przez miasto i jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych ulic w mieście. W średniowieczu mieszkali tu kupcy i rodziny szlacheckie. Prawie każdy budynek na tej imponującej trasie ma ciekawą historię do opowiedzenia. Najważniejsze budynki świeckie, Ratusz i Artushof (Dwór Artusa) znajdują się na Lange Markt.

Przespacerujcie się w wolnej chwili wzdłuż Cieśniny Lange i zobaczcie, gdzie chcecie zjeść kolację wieczorem, ponieważ jest tu mnóstwo ładnych barów i restauracji.

Fontanna Neptuna

W pobliżu ratusza, na Lange Markt, można zobaczyć Fontannę Neptuna. Tam zobaczysz greckiego boga morza w akcji z jego legendarnym trójzębem. Mówi się, że ten Neptun wynalazł Goldwassera w Gdańsku. To miejscowy likier ziołowy ze złotymi frytkami. Mówi się, że Neptun pewnego dnia stał się tak zły na wszystkie monety wrzucone do jego fontanny przez turystów, że uderzył trójzębem w wodę. W rezultacie, złoto tych monet rozpadło się na drobne strzępy.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *