Gdańsk; piękne miasto na wybrzeżu Polski. Miasto ma wielowiekową historię i żywe związki kulturowe i handlowe z Niskimi Krajami. Było to kiedyś jedno z najbogatszych i najważniejszych miast hanzeatyckich. Gdańsk jest stolicą Pomorza (historycznego regionu na południowym wybrzeżu Bałtyku) i jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Polsce.
Z Gdańska (znanego również jako Danzig) odbywał się duży handel z Amsterdamem. Wciąż istnieje wiele budynków, fontann wodnych i bram miejskich, które można znaleźć u architektów z Holandii. Wiele domów handlowych ze schodkowymi szczytami może znajdować się nad kanałami w Amsterdamie. Gdańsk tworzy Troimiasto lub Trzy Miasta z nadmorskim kurortem Sopot i miastem portowym Gdynia. Stare hanzeatyckie miasto Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, szczególnie ze względu na swoje piękne budynki i wspaniałą historię. Jednocześnie Gdańsk (ponad 580 tys. mieszkańców) jest nowym miastem.
1 września 1939 r. rozpoczęła się tu II wojna światowa, kiedy to niemiecka marynarka wojenna zaatakowała polskie urzędy celne w porcie. Miasto zostało całkowicie zniszczone. Po wojnie tylko ciężkie mury kościołów stały jeszcze częściowo. Niewielka część historycznych rzędów fasad nadal stała. Ale dziś nic z nich nie zostało, bo miasto zostało całkowicie odnowione i odbudowane. Gdańsk znów wygląda pięknie, zwłaszcza w słońcu!
Wizyta w pomniku Westerplatte
Westerplatte to półwysep w Gdańsku. W latach 1926-1939 znajdowała się tu polska baza wojskowa. 1 września 1939 r. na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Niemiecka inwazja na Polskę rozpoczęła się od ostrzelania Westerplatte i ostatecznie została wygrana 7 września 1939 roku przez Niemcy hitlerowskie.
Bunkry, tablice pamiątkowe, małe muzeum i ruiny pamiętają pierwsze ujęcia z czasów II wojny światowej. Na tym półwyspie nadal można zobaczyć wszystkie pozostałości z tego okresu. Wizyta na Westerplatte sprawia, że Twoja podróż do Gdańska jest wyjątkowa i przenosi Cię w czasie.
Westerplatte nie jest często odwiedzane, dlatego jest dość spokojne. Szkoda, bo to ważna historia dla Gdańska. Ze względu na spokój, jest mnóstwo czasu, aby zobaczyć, przeczytać i wchłonąć wszystko. W zimie nie ma możliwości zakupu jedzenia i napojów. Dlatego upewnij się, że przynosisz coś do jedzenia o tej porze roku. W miesiącach letnich istnieje możliwość zakupu żywności i napojów oraz pamiątek.
Stolica, Stare Miasto i Stare Przedmieścia
Śródmieście Gdańska podzielone jest na trzy zabytkowe dzielnice, z których najciekawsza jest właściwie Stolica (Głowiane Miasto). Na północy znajduje się Stare Miasto, a na południu Stare Przedmieście (Stare Przedmieście). Stare Przedmieście powstało, gdy Gdańsk znacznie powiększył się między XV a XVII wiekiem.
Można by się spodziewać, że Stare Miasto jest tam, skąd wziął się Gdańsk, ale nic bardziej mylnego, to było w stolicy. W miarę jak stolica i Stare Miasto rozwijały się oddzielnie i obok siebie, ale kiedy Polska znajdowała się pod panowaniem Krzyżaków, obie rozwijały się razem. Na Starym Mieście większość mieszkańców była polska, stolica nabrała bardziej niemieckiego charakteru. W przeciwieństwie do stolicy, Stare Miasto nie zostało odbudowane w dawnej świetności po II wojnie światowej.
Widoki Gdańska
Poniżej znajdują się niektóre z atrakcji turystycznych Gdańska, których nie można przegapić podczas wizyty w tym imponującym i pięknym mieście.
Straat Lange Straat (Ulica Długa) i Lange Markt (Długi Targ) znajdują się w samym sercu Gdańska i razem tworzą tzw. Drogę Królewską (Trakt Królewski). Ulica ta biegnie prosto przez miasto i jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych ulic w mieście. W średniowieczu mieszkali tu kupcy i rodziny szlacheckie. Prawie każdy budynek na tej imponującej trasie ma ciekawą historię do opowiedzenia. Najważniejsze budynki świeckie, Ratusz i Artushof (Dwór Artusa) znajdują się na Lange Markt.
Przespacerujcie się w wolnej chwili wzdłuż Cieśniny Lange i zobaczcie, gdzie chcecie zjeść kolację wieczorem, ponieważ jest tu mnóstwo ładnych barów i restauracji.
Fontanna Neptuna
W pobliżu ratusza, na Lange Markt, można zobaczyć Fontannę Neptuna. Tam zobaczysz greckiego boga morza w akcji z jego legendarnym trójzębem. Mówi się, że ten Neptun wynalazł Goldwassera w Gdańsku. To miejscowy likier ziołowy ze złotymi frytkami. Mówi się, że Neptun pewnego dnia stał się tak zły na wszystkie monety wrzucone do jego fontanny przez turystów, że uderzył trójzębem w wodę. W rezultacie, złoto tych monet rozpadło się na drobne strzępy.