Jaka jest różnica między szybkimi testami COVID-19 a testami PCR?

Badanie na obecność COVID-19 ma ogromną wartość, jeśli chodzi o próby ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa vCOVID. Według dr Josepha Bustamante, dyrektora ds. medycznych w Memorial Healthcare, “Różnorodność dostępnych obecnie platform testowych dla SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) może być dość myląca. Istnieją pewne jasne wskazania co do tego, który test powinieneś wykonać, a niektóre nie tak jasne powody.”

JAKIE RODZAJE TESTÓW SĄ DOSTĘPNE?

Istnieją zasadniczo dwie szerokie kategorie testów:

Test antygenowy (często określany jako szybki test). Ten test wykrywa fragmenty białka specyficzne dla koronawirusa. Może być przeprowadzony w klinice, gabinecie lekarskim lub szpitalu. Czas oczekiwania na wyniki jest zazwyczaj bardzo szybki, w niektórych przypadkach wyniki mogą być podane w ciągu 15 minut pcr test den haag.

Test PCR. Badanie PCR jest uważane za “złoty standard” w wykrywaniu SARS-CoV-2. Test ten faktycznie wykrywa RNA (lub materiał genetyczny), który jest specyficzny dla wirusa i może wykryć wirusa w ciągu kilku dni od zakażenia, nawet u osób, które nie mają żadnych objawów. Test może być przeprowadzony w klinice, szpitalu, a nawet w samochodzie. Czas oczekiwania na wynik jest dłuższy, zazwyczaj waha się w granicach 2-3 dni, ale wyniki mogą być dostępne już po 24 godzinach. Kiedy zapotrzebowanie jest duże, wyniki mogą być dostępne w ciągu tygodnia lub dłużej.

KTO POWINIEN WYKONAĆ SZYBKI TEST?

Szybkie testy są uważane za najbardziej dokładne u pacjentów, którzy mają objawy COVID-19. Chociaż szybki test pozwala uzyskać wyniki bardzo szybko, nie zawsze są one dokładne.

CO OZNACZA WYNIK FAŁSZYWIE UJEMNY LUB FAŁSZYWIE DODATNI?

U osób, które nie mają objawów, odsetek wyników fałszywie ujemnych – co oznacza, że mój test jest negatywny, ale w rzeczywistości mam chorobę – może wynosić nawet 50%. Może to mieć ogromne konsekwencje, gdy próbujemy ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19.

Wskaźnik fałszywych wyników pozytywnych – co oznacza, że wynik testu jest pozytywny, ale tak naprawdę nie mam choroby – jest dość niski. Tak więc, jeśli wynik szybkiego testu jest pozytywny, jest bardziej prawdopodobne, że pacjent rzeczywiście jest chory.

CO JEŚLI MAM NEGATYWNY WYNIK SZYBKIEGO TESTU, ALE NADAL MAM OBJAWY?

Aktualne zalecenia nakazują wykonanie testu potwierdzającego (test PCR), jeśli nadal występują objawy, a wynik szybkiego testu jest negatywny. Jest to szczególnie ważne, jeśli byłeś narażony na wysokie ryzyko. Za narażenie wysokiego ryzyka uważa się więcej niż 15 minut kontaktu z osobą z wynikiem pozytywnym na obecność COVID w ciągu 24 godzin i przebywanie w odległości mniejszej niż 6 stóp od tej osoby.

JAK MOGĘ POMÓC W ZAPOBIEGANIU ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ WIRUSA COVID-19?

Noś maskę na twarzy.
Dystans społeczny – zachowaj odległość 6 stóp.
Często myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund.
Używaj płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu o zawartości alkoholu co najmniej 60%.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami.
Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy są chorzy.
Zostań w domu, gdy jesteś chory.
Zakrywaj kaszel lub kichanie chusteczką.
Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie.
Jak zawsze, jeśli nie jesteś pewien, jaki test COVID-19 jest dla Ciebie odpowiedni, porozmawiaj z lekarzem.

Memorial Healthcare oferuje testy COVID-19 PCR wyłącznie po uprzednim umówieniu się na wizytę. Osoby powinny skontaktować się z numerem telefonu (989) 729-6422, aby zarejestrować się i umówić na wizytę w naszym punkcie testowym drive-thru lub w laboratorium ambulatoryjnym. Testy są dostępne dla badań przesiewowych; dla osób z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami (gorączka, kaszel, bóle mięśni, ból głowy, utrata smaku lub zapachu, skrócenie oddechu lub trudności w oddychaniu, dreszcze, zmęczenie, ból gardła, przekrwienie lub katar, nudności lub wymioty, biegunka); lub dla osób, które mają znane lub podejrzewane narażenie. Zalecane jest zlecenie od świadczeniodawcy, jednak w razie potrzeby Memorial Healthcare jest przygotowana do pomocy w realizacji takiego zlecenia.

Czas oczekiwania na wyniki badań w Memorial Healthcare wynosi średnio nieco ponad 24 godziny. Aby zapoznać się z aktualnym czasem realizacji badań w stanie Michigan, kliknij tutaj.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *