Kazimierz, dzielnica z historią

Dzielnica Kazimierz, obecnie lepiej znana jako żydowska dzielnica Krakowa, była kiedyś samodzielnym miastem. Było to jedno z największych miast żydowskich w Europie. Od 1800 r. Kazimierz stracił ważną funkcję, którą miasto rozwijało przez lata i stało się dzielnicą Krakowa. Mimo to, dzielnica nigdy nie straciła swoich żydowskich wpływów.

Kazimierz jako miasto

W XV wieku miasto stało się miastem z murem. Zrobiono to, aby dać krakowskim Żydom nowe miejsce do życia. Od tego momentu Kazimierz stał się prawdziwym żydowskim miastem. W tym czasie Kazimierz był nie tylko ważnym miastem dla społeczności żydowskiej, ale także dla całej Polski. W średniowieczu Kazimierz był drugim najważniejszym miastem w Polsce.

W 1822 r. mury wokół Kazimierza zostały zniszczone. Pozwoliło to na swobodne osiedlanie się Żydów na całym Kazimierzu. W 1930 r. na Kazimierzu mieszkało 25% całej ludności Krakowa. Zmieniło się to całkowicie dopiero po rozpoczęciu II wojny światowej.

Oskar Schindler

W latach 1939-1944 mieszkańcy Kazimierza zostali wysiedleni przez Niemców do Podgórza. Ta pobliska dzielnica została zamieniona przez Niemców w getto. Duża część mieszkańców była również na razie deportowana do obozów koncentracyjnych.

Ostatecznie ok. 3000 Żydów przeżyło ludobójstwo w Polsce, z czego część zawdzięcza swoje życie Oskarowi Schindlerowi. Oskar Schindler był niemieckim nazistą, który w 1939 r. kupił fabrykę w Krakowie. Obsługiwali go tani żydowscy robotnicy. Ale w 1942 roku wielu z tych robotników przestało się pojawiać. Zostali przewiezieni do obozów pracy. Ponad 7000 osób opuściło getto. Po zasięgnięciu opinii starszego oficera SS, Schindler mógł zapewnić pozostałym osobom możliwość dalszej pracy w fabryce. Oskar Schindler zadbał o to, by nie zamordowano pozostałych Żydów.

W 1944 roku wojska sowieckie najechały na polskie miasto Lublin i maszerowały morderczo na zachód. Oskar Schindler zapewnił, że pozostali jego pracownicy zostali uratowani przed masakrą, transportując ich na Morawy, gdzie Schindler miał fabrykę amunicji. 800 żydowskich mężczyzn i 300 kobiet zostało w ten sposób uratowanych przez niego.

Rekonstrukcja

Po II wojnie światowej Kazimierz został całkowicie zniszczony przez okupację niemiecką. Okolica ta została odbudowana, ale przez długi czas pozostawała dzielnicą rozkładającą się.

Tylko w latach 90-tych to się zmieniło. W 1993 roku ukazała się Lista Schindlera Stevena Spielberga. Z powodu tej blokady ogromnie wzrosło zainteresowanie życiem żydowskim w Krakowie. Dzięki temu dzielnica mogła zostać odbudowana. Okolica przeszła od ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej do młodej, artystycznej dzielnicy. Niemniej jednak, konsekwencje wojny są nadal odczuwalne. Odniesienia w sztuce ulicznej i na cmentarzu żydowskim pokazują, że wojna jest wciąż świeża w pamięci mieszkańców. Ale to również pokazuje, że okolica jest silniejsza niż kiedykolwiek!

Okolica ta jest obecnie jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o żydowskiej kulturze i historii Kazimierza można zarezerwować wycieczkę po liście Schindlera. Jeśli jesteś w Krakowie i chcesz dowiedzieć się więcej o historii polskich Żydów, wizyta w muzeum o historii polskich Żydów jest zdecydowanie polecana! Aby poznać nasze doświadczenia związane z Kazimierzem, możesz przeczytać ten blog.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *