Kiedy powinienem przestać używać maszynki do golenia?

Niezależnie od tego, czy golisz się podwójną krawędzią w swojej maszynce do golenia, czy nowoczesnymi, zaawansowanymi technologicznie wieloostrzowymi ostrzami Gillette, Wilkinsona czy innej firmy, w pewnym momencie ulegają one stępieniu. Po dniach lub tygodniach wiernej usługi golenia wyrzucasz maszynkę do kosza na śmieci. Ale kiedy należy przestać używać ostrza?

Dlaczego żyletki się tępią?

Krawędź każdego ostrza jest ostra jak brzytwa, cieniutka i przez to podatna na uszkodzenia. Każde golenie to atak na ostrze. Ostrze musi przeciąć twardy jak skała zarost. Ponadto do zafoliowanego metalu przykleja się mnóstwo brudu, resztek mydła i kamienia. Dzięki temu po każdym goleniu staje się on coraz bardziej tępy. To, kiedy ostrze przestanie być ostre, zależy od następujących czynników:

 • -jakość lub twardość stopu metalu i powłok
 • Jak często używana jest maszynka do golenia na żyletki
 • stopień twardości wody
 • Stopień twardości włosków brody
 • niezależnie od tego, czy używana jest pianka do golenia czy mydło

W przypadku żyletek wieloostrzowych można zauważyć, że pomiędzy ostrzami pozostaje mnóstwo zanieczyszczeń. Jest to coraz trudniejsze do wyczyszczenia.

Kiedy należy przestać używać maszynki do golenia?

Na początku żyletka bez wysiłku przecina włosy brody na pół. Lekko zgarniając, gładko sunie po skórze. Pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczyłeś skórę pianką do golenia, nie będziesz nic czuł. Aby uzyskać gładkie golenie, wystarczy kilka razy ogolić ten sam fragment skóry. To, jak często trzeba golić się do tyłu i do przodu, zależy oczywiście od rodzaju zarostu. Ostrze komfortowo goli skórę

To, co często widzimy u naszych klientów, to fakt, że zbyt często używają tej samej maszynki do golenia. Z pewnością w przypadku drogich maszynek na wkłady Gillette ludzie golą się zbyt długo wbrew swojemu lepszemu osądowi. W pewnym momencie golenie staje się codzienną poranną torturą. Niemiłe i niepotrzebne. Po kilku goleniach czuć, że ostrze nie tnie, a raczej ciągnie za włoski brody. W okolicach bokobrodów i szyi czuje się to niekomfortowo. Trzeba też częściej golić się do tyłu i do przodu oraz bardziej naciskać, aby uzyskać gładkie golenie. Jesteś też bardziej narażony na poparzenie brzytwą i podrażnienia po goleniu, takie jak strupowate ukłucia i zaczerwienienia.

Ale kiedy należy się zatrzymać? Według Gillette można golić się tą samą żyletką przez miesiąc. Niestety, nie jest powiedziane, jak często. Z naszego doświadczenia wynika, że maszynki wieloostrzowej można użyć średnio 8 razy. Po tym czasie golenie staje się coraz mniej komfortowe. Regularnie rozmawiamy z klientami, którzy mówią nam, że wyrzucają swoją maszynkę Gillette lub Wilkinson po zaledwie 3 goleniach. Są też mężczyźni, którzy twierdzą, że jednym ostrzem mogą z łatwością golić się przez cały miesiąc. W zależności od jakości żyletek o podwójnej krawędzi, można się golić od 2 do 7 razy. Najtańsze ostrza wytrzymują 2 golenia. Droższe i lepsze jakościowo ostrza tępią się dopiero po 7 goleniach.

Co zrobić, aby golenie na żyletki trwało jak najdłużej

Pytanie brzmi oczywiście, jak utrzymać przyjemne i gładkie golenie przez jak najdłuższy czas przy użyciu jednej żyletki. Oto kilka wskazówek:

 • używać tylko ostrych noży
 • Najpierw się ogol, a potem ogol.
 • stosować pre-shave przed goleniem
 • przed goleniem zmocz twarz letnią wodą
 • nałożyć i spienić na skórze dobre mydło lub krem do golenia z ciepłą wodą i pędzlem do golenia przez co najmniej 1 minutę
 • dokładnie wypłukać żyletkę podczas używania
 • po użyciu dokładnie wypłukać maszynkę i wytrzeć ją do sucha na ręczniku
 • powiesić maszynkę w uchwycie
 • zabezpieczyć żyletkę plastikową nakładką ochronną.

Używając Razorpit (duński wynalazek sprytnych biznesmenów) można dłużej zachować ostrość ostrza wkładu wieloostrzowego. Po każdym goleniu pocierasz ostrze o gumę Razorpitu. Dzięki temu wyczyścisz krawędź i zachowasz ostrość ostrza na dłużej. Można to porównać z polerowaniem otwartej brzytwy nad skórą prostej brzytwy.

Możesz również pocierać ostrze tam i z powrotem na dłoni kilka razy po użyciu. Upewnijcie się, że ocieracie się o siebie. W przeciwnym razie ostre ostrze będzie wgryzać się w skórę.

Końcówka do golenia

Jak śledzić ile razy ogoliłeś się jedną żyletką? Użyj zwykłej matrycy (sam nie wymyśliłem tego triku, to był prezent od naszego bardzo cenionego klienta), aby śledzić ile razy użyłeś maszynki. Po #3 lub #6, na przykład, zmień ostrze. Lub użyj stałego dnia do zmiany ostrza, np. poniedziałek lub pierwszy dzień miesiąca.

Szukasz dobrych maszynek do golenia? Następnie odwiedź stronę internetową firmy Barbercompany.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *