Mycie zębów: najlepszy sposób

Właściwa pielęgnacja zębów zaczyna się od dokładnego szczotkowania. Dzięki temu zęby, trzonowce i dziąsła pozostają zdrowe. Zmniejsza to ryzyko powstawania ubytków i chorób dziąseł. Dla dobrej higieny ważne jest, aby dbać o zęby dwa razy dziennie. W tym miesiącu przedstawiamy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Szczotkujesz zęby, aby zwalczać płytkę nazębną, która jest biało-żółtą warstwą na zębach i składa się między innymi z bakterii. Myjąc zęby, wybieraj miękką szczoteczkę z małą główką. Pozwala to na wyczyszczenie wszystkich zębów i zapobiega krwawieniu dziąseł z powodu zbyt twardego włosia. Wymieniaj szczoteczkę do zębów co trzy miesiące lub gdy włókna na szczoteczce zaczną się oddzielać.

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty. Często najłatwiej jest zachować stałą kolejność szczotkowania, aby nie zapomnieć o czyszczeniu poszczególnych części zębów. Szczotkowanie zębów jest skuteczne, gdy wykonujesz krótkie pociągnięcia i trzymasz szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł.

Możesz również używać elektrycznej szczoteczki do zębów – mówi orthodontist uit Bathoevendorp. Szczoteczka ta wykona za Ciebie prawidłowe szczotkowanie, dzięki czemu możesz skupić się na prawidłowym ułożeniu szczoteczki. Pozwól szczoteczce elektrycznej wykonać pracę i przytrzymaj ją nieruchomo przez kilka sekund dla każdego zęba. Zaletą szczotkowania elektrycznego jest to, że większość szczoteczek elektrycznych ma sygnał dźwiękowy po 2 minutach szczotkowania.

Nie jesteś pewien, czy szczotkujesz zęby we właściwy sposób? Twój dentysta lub higienistka stomatologiczna może pokazać Ci, jak to zrobić.

Nitkowanie zębów jest łatwe

Jednym ze sposobów czyszczenia przestrzeni między zębami jest używanie nici dentystycznej. Nici dentystyczne są dostępne w różnych rodzajach. Grubość nici jest różna. Czasami nić ma na sobie warstwę wosku. Skonsultuj się ze swoim dentystą lub higienistką stomatologiczną, aby ustalić, jakiego rodzaju nici dentystycznej należy używać.

Na początku nitkowanie zębów może być nieco bolesne. Dzieje się tak często dlatego, że dziąsła są wrażliwe lub w stanie zapalnym, co często powoduje ich krwawienie. Gdy będziesz codziennie nitkować zęby, zauważysz, że dolegliwości zmniejszą się, a w końcu znikną.

Do nitkowania potrzebny jest kawałek nici o długości około 40 centymetrów. Końce nici należy luźno owinąć wokół palców. Umieść około 3 cm nici między palcami i używając kciuka i palca wskazującego, włóż nić między zęby. Aby wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, przesuwaj nić do przodu i do tyłu. Powoli przesuwaj nić w górę przez zęby. Powtórz czynność z każdym zębem, za każdym razem naciągając nowy kawałek nici.

Stosowanie pałeczek stomatologicznych

Oprócz nitkowania możesz również używać wykałaczek do czyszczenia przestrzeni między zębami. Używanie wykałaczki jest łatwiejsze niż nitkowanie zębów. Wykałaczka jest wykonana z drewna i ma trójkątny kształt z płaską stroną zwężającą się ku wierzchołkowi. Wykałaczka może mieć różną grubość. Możesz użyć różnych rodzajów wykałaczek w zależności od przestrzeni między zębami. Nie ma czegoś takiego jak okrągła wykałaczka; są to patyczki do koktajli, które mogą być używane do usuwania resztek jedzenia. Z drugiej strony, wykałaczka służy do usuwania płytki nazębnej.

Kiedy zaczynasz używać wykałaczek, może to być czasami trudne i bolesne. Dziąsła mogą krwawić, ponieważ nadal jest w nich stan zapalny. Przy codziennym używaniu wykałaczek stan zapalny zniknie, a krwawienie ustąpi. Jeśli po pewnym czasie dziąsła nadal krwawią, może to świadczyć o nieprawidłowej technice. Skonsultuj się ze swoim dentystą lub higienistką stomatologiczną i zapytaj o prawidłową technikę.

Szmaty z szmatami

Wreszcie, do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można używać szczoteczek międzyzębowych, zwanych również interdentalnymi lub spiralnymi. Jeśli między zębami jest wystarczająco dużo miejsca, można użyć szczoteczki międzyzębowej, która jest dostępna w różnych grubościach i rodzajach. Niektóre szczoteczki międzyzębowe mają długie spiralne włókna, podczas gdy inne mają krótką szczoteczkę, która musi być trzymana w uchwycie lub rączce. Również podczas używania szczoteczki międzyzębowej dziąsła mogą zacząć krwawić, co po pewnym czasie musi ustąpić.

Przed użyciem pędzla należy go najpierw zmoczyć. Następnie chwyć szczoteczkę między kciuk i palec wskazujący i wsuń ją między zęby. Użyj drugiego palca, aby podeprzeć sąsiednie zęby. Nie dopuścić do wyślizgnięcia się szczotki. Szczoteczka międzyzębowa powinna napotkać pewien opór. Metalowy rdzeń nie powinien dotykać zębów ani dziąseł. Jeśli zauważysz, że dziąsła są przekłute, włóż szczoteczkę pod bardziej skośnym kątem. Skonsultuj się ze swoim dentystą lub higienistką stomatologiczną, aby ustalić, jaka szczoteczka jest dla Ciebie najlepsza. Niewłaściwe używanie szczoteczki międzyzębowej może spowodować uszkodzenie zębów.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *