Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce

 

W Polsce ludzie nie od razu myślą o naturze. Często historia kraju jest na pierwszym miejscu. A jednak Polska ma 23 parki narodowe! Kraj ten jest jednym z nielicznych w Europie z tak wieloma różnymi rezerwatami przyrody. Obszary te są dobrze chronione i w dużej mierze nietknięte.

 

 

Białowieski Park Narodowy

Ten park narodowy jest jednym z najstarszych w Europie. Znajduje się we wschodniej części Polski, na granicy z Białorusią. Park jest znany miłośnikom przyrody na całym świecie ze swojej nieskażonej przyrody i żyjących tam żubrów. Te żubry są największymi ssakami Europy.

Park składa się z 3 różnych obszarów. Obszar chroniony może być odwiedzany tylko z przewodnikiem. Oprócz Obszaru Chronionego znajduje się tu również ośrodek hodowli żubrów. Tylko część tego centrum jest otwarta dla zwiedzających. Ostatnim obszarem parku jest wieś Białowieża, ta autentyczna wieś jest zdecydowanie warta odwiedzenia.

Babiogórski Park Narodowy

Ten park narodowy graniczy również z państwem, tym razem ze Słowacją. Park ten znany jest z wysokich szczytów górskich, z których najwyższy ma około 1725 metrów wysokości. W parku żyje około 500 różnych gatunków roślin. Są też jelenie, rysie i wilki.

Centrum turystyczne Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się w mieście Zawoja. Tutaj można znaleźć kilka hoteli i atrakcji narciarskich. Jednak większość osób decyduje się na zwiedzanie parku autobusem z Krakowa.

Biebrzański Park Narodowy

Ten park narodowy o powierzchni 60 000 hektarów jest największym parkiem narodowym w Polsce. Park został utworzony głównie w celu ochrony dużego kompleksu bagiennego. Park położony jest w dolinie rzeki Biebrzy, stąd nazwa parku. W parku można znaleźć wiele różnych rodzajów gleb, takich jak olchowe lasy brązowe, torfowiska, mokradła i powiedzmy bagna. Żyje tam również wiele różnych gatunków zwierząt. Pomyśl o wilkach, bobrach, dzikach, wydrach i kunach drzewnych.

Góry Stołowe Park Narodowy

Ten park narodowy znajduje się w południowo-zachodniej części Polski i graniczy również z państwem, jakim są Czechy. Park znajduje się również częściowo w Czechach i ma powierzchnię 63 kilometrów kwadratowych, więc nie jest dziwne, że przekracza granicę państwa!

Park jest znany głównie z Gór Stołowych. Góry Stołowe znane są ze szczególnych kształtów kamiennych masywów i labiryntów tworzonych przez wiatr i wodę.

Po długim spacerze na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt parku, można podziwiać piękny widok na cały park. Jeśli nie masz ochoty na długi spacer, możesz również skorzystać z luksusowych spa i kurortów.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *