Polska i zrównoważony rozwój

Godzinę na zachód od Krakowa leży jedna z najbogatszych arterii węglowych w Europie. W tym “Zagłębiu Ruhry” w Polsce zwanym Śląskiem dostępne są również inne użyteczne surowce, takie jak wapień, sól i woda. Wiedzieli o tym również naziści i zbudowali tam obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz. Ten rodzaj ludzkiego cierpienia należy na szczęście do przeszłości w tym miejscu, ale przemysł węglowy jeszcze nie zniknął.

Węgiel i węgiel brunatny

Dzisiaj Polska jest trzecim po Rosji i Niemczech producentem węgla w Europie. Ten węgiel kamienny i brunatny były i są nadal najważniejszym źródłem energii dla elektrowni w Polsce. Co więcej, w tych dniach, kiedy robi się coraz zimniej, w wielu gospodarstwach domowych nadal używa się ich do ogrzewania pieców.

Smog

Kraków położony jest w naturalnej dolinie na Wiśle, największej rzece w Polsce. Przez wiele lat gorące opalanie pieców węglem i biomasą (drewno i odpady) czyniło Kraków jednym z miast w Europie o największym zanieczyszczeniu powietrza w miesiącach zimowych. Nie było mowy o zrównoważonym rozwoju. Wydzielany smog pozostał w naturalnej dolinie, a smogomierze, które można jeszcze zobaczyć w różnych miejscach miasta, zmieniły kolor na czerwony.

Skuteczne egzekwowanie przepisów

Od końca ubiegłego roku na szczęście wiele się to zmieniło. Obecnie zabronione jest spalanie węgla i/lub biomasy w piecach w domu. Ci, którzy chcą się ogrzać, przeszli na gaz ziemny z pomocą finansową rządu. Ci, którzy myśleli, że mogą potajemnie nadal używać węgla i drewna, wrócili do domu z zimnego karnawału. Bezpośrednio po wprowadzeniu prawa, skuteczne egzekwowanie prawa wydało wiele bardzo kosztownych kar, aby powstrzymać tego rodzaju zachowania. Gaz ziemny jest najczystszym paliwem kopalnym, a zatem przyczynia się do znacznej poprawy zdrowia i przyrody. Sam jestem bardzo zadowolony z tych ulepszeń i cieszę się, że w Polsce wprowadzono dalsze ulepszenia w programie zrównoważonego rozwoju.

Rozwój technologiczny

Aby podnieść poziom dostaw energii w kraju do XXI wieku, oprócz słońca i wiatru, silny nacisk zostanie położony również na energię jądrową. Ta technologia jest już najczystszą i najnowocześniejszą formą energii. Osobiście uważam, że przy ostatnich i przyszłych postępach technologicznych największy potencjał tkwi w tego rodzaju nowoczesnych technologiach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co oznacza polskie podróżowanie w kontekście zrównoważonego rozwoju (podróżowanie)? Zapraszamy do odwiedzenia tej strony: Podróżowanie po Polsce w sposób odpowiedzialny.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *