Poznań

Poznań położony jest w zachodniej części Polski, nad rzeką Wartą. Miasto ma wiele pięknych rzeczy do odkrycia i ma bogatą i burzliwą historię, ale pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po przyjeździe do Poznania, nie jest odkrywanie miasta, ale spróbowanie rogalika Świętego Marcina!

Specjalne prawa do pieczenia

Rogaliki z Poznania sprzedawane są na terenie całego kraju. Jednak mogą być one wykonane tylko w województwie wielkopolskim! Prowincja ta została bowiem wpisana do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych przez Komisję Europejską. W związku z tym tylko prowincja ma prawo do pieczenia rogalików. Rogaliki te produkowane są według ściśle określonej receptury.

Czarny czwartek

W czerwcu 1956 r. w Polsce rozpoczęły się pierwsze masowe protesty przeciwko komunizmowi. Podczas protestów robotnicy prosili o lepsze warunki pracy. Protest ten rozpoczął się w fabryce Cegielskiego, znanej wówczas jako fabryka Józefa Stalina. Protest ten był jednym z powodów powstania węgierskiego, które miało miejsce również w 1956 roku.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski jest najstarszą częścią Poznania. Ta wyspa jest otoczona zarówno przez Wartę jak i Cybinę. Na wyspie tej znajduje się najstarsza katedra w Polsce, katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pod katedrą znaleziono szczątki grobowców. Prawdopodobnie został tam pochowany pierwszy polski władca, Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry.

Co robić w Poznaniu?

Oprócz smacznej degustacji rogalików, w Poznaniu jest oczywiście dużo więcej do zrobienia. Poznańskie centrum handlowe Stary Browar zostało uznane za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na świecie w 2005 roku. Centrum łączy przestrzeń komercyjną z galerią sztuki, a także jest miejscem wielu wydarzeń.

Poznań jest również atrakcyjny dla miłośników sportów wodnych. Sztuczne Jezioro Maltańskie znajduje się w centrum miasta. Nad jeziorem można też jeździć na nartach i sankach.

About admin

Check Also

What is an Executive Assistant?

Anyone who would like to be an Executive Assistant should read this to understand the …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *